Stādīšanas attālums
- Puspundura auguma ābelēm 3 m
- Ķiršiem 3 m
- Plūmēm 3 m
- Bumbierēm 3 m
- Aprikozēm 3 m
- Lazdām 3- 4 m
- Avenēm, kazenēm 0.5 m
- Upenēm 0.7 m
- Augļukokus stādot tuvāk vienu otram, būs grūtāk tos apkopt- appļaut apdobes, veidot vainagus, jo traucēs blakus koka zari.
- Lazdas var stādīt gan kā dzīvžogu, gan kā vējlauzi. Otrajā variantā svarīgi nesastādīt pārāk cieši, savādāk vējš netiks cauri lazdām, un dārzā radīsies labvēlīgāks klimats slimību un kaitēkļu attīstībai.
- Attālumam starp divām aveņu šķirnēm jābūt vismaz 1m, jo jaunie dzinumi aizstiepjas tālu, un šķirnes var sajaukties.
Vietas izvēle
Vispārējie ieteikumi;
- Nestādīt ieplakās, jo tajās uzkrājas mitrums. Augļukoki, it sevišķi kauleņkoki, ir jūtīgi pret paaugstinātu mitruma daudzumu, to saknes ūdenī neelpo. Risinājums ir veidot uzbērumu- savest vairākas ķerras augsnes, lai stādiņš būtu 30-40 cm virs zemes, un tad to iestādīt. Tādējādi saknes atradīsies augstāk un būs labāk pasargātas no mitruma. Šāds risinājums Latvijā ir populārs un tiek izmantots jau vairāk kā 100 gadus. Kā arī, pavasaros ieplakās uzkrājas aukstais gaiss, un ir lielāka iespēja stādam ciest salnās.
- Nestādīt stādus virs āderēm un vietās ar augstu gruntsūdens līmeni. Lai samazinātu tādu vietu nelabvēlīgo ietekmi, var izmantot augstāk minēto metodi ar pakalniņu veidošanu.
- Izvēlies stādam piemērotu augsni- lielākā daļa augļukoku un ogulāju labi augs smilšmāla augsnēs, vidēji labi mālsmilts, bet vissliktāk smilšu un māla augsnēs. Avenes labāk jutīsies mālsmilts augsnē. Smilts augsnes ir barības vielām nabadzīgākas un ar zemu siltumietilpību, tāpēc smilts augsnēs stādiņiem ir lielāks risks ciest no sala. Smilts augsni var uzlabot, apdobē ierokot vairākus spaiņus māla. Mālainās augsnēs labi jutīsies valrieksti.
- Augsnes skābums. Augļukokus un avenes var droši stādīt nedaudz skābā augsnē- pH 5.5-6, kamēr upenēm labāks patiks neitrālāka augsne- pH ap 6-6,5.
- Ir koki, kurus var stādīt tur, kur citi neaugs- tie ir krietni pieticīgāki vietas izvēlē. Lazdas, pīlādži un valrieksti, parasti aug tur, kur ābeles, plūmes un citi neaug vai aug slikti.